A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Nedir Kim Uzman olabilir Gerekli Evraklar, Eğitim Ücreti, Uzmanlık maaşları Antalya isg Kursu Hakkında merak ettiğiniz Her şey.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Nedir? Kim Uzman olabilir? Gerekli Evraklar, Eğitim Ücreti, Uzmanlık maaşları Antalya isg Kursu Hakkında merak ettiğiniz Her şey.

Antalya A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi A sınıfında, Yani son derece riskli işlerde görev yapmak isteyen kişiler için özel olarak verilir. Bu eğitimi bitiren ve ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınavı başarı ile geçen kişiler A sınıfı sertifikası alabilirler. Bu sertifika ile İçeren ve tehlikeli iş gruplarının yanı sıra, az tehlikeli iş sınıflarında da İSG profesyoneli olarak görev alabilirler.

İSG Kursu Antalya olarak verilen tüm eğitimleri profesyonel bir yaklaşımla uzun o zamandan beri sunmaktayız. Alanında deneyimli ve uzman eğitmenler tarafından, yeni nesil birçok teknik de eğitim sürecinde yer alır. Sınavı başarıyla tamamlayana kadar sizlere destek sağlanır, hatta iş bulma döneminde bile desteklerimize devam ederiz. İş güvenliği uzmanlığı eğitimi için bizimle görüşüp karar vermeniz daha isabetli olacaktır.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir?

Antalya A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı; oldukça tehlikeli iş alanlarında kabul edilen iş yerlerinde görev yapma yetkisi bulunan bir İSG dalıdır. Diğer iş güvenliği uzmanları tarafından görev yapma yetkisi bulunmayan çok tehlikeli işler, başlıca görev bölgeleridir. Ancak buna ilaveten daha az tehlikeli ve tehlikeli alanlarda görev yapma yetkileri bulunur. A sınıfı iş güvenliği uzmanının almış olduğu sorumluluk ve görevleri, görev yapılan yere göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak şu şekilde bir sıralama yapılabilir:

 • Çalışılan alanında risk değerlendirmesi yapmak
 • İş güvenlik ve sağlık politikaları geliştirmek, tüm politikaları güncellemek
 • Koruyucu ekipmanları kontrol etmek
 • Koruyucu ve gerekli olan tedbirlerin alınmasını sağlamak
 • Acil durumlar için planlar oluşturmak
 • Geçmişte meydana gelen iş kazalarını incelemek
 • İş yerlerinin İSG mevzuatına uygun olarak çalışmalar yapmasını sağlamak
 • İş yerlerinde rutin olarak denetleme yapmak

Kimler A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Yapabilir?

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapabilmek için adayların bazı koşulları taşıması gerekir. Bu koşulların başında ise adayın en az 4 sene B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapmış olması istenir. Yani herhangi bir aday direkt A sertifikasını alamaz böyle bir uygulama bulunmaz. A sınıfı, son derece tehlikeli işlerde görev yapmaya yetki sunan bir sertifika türüdür. Bu sertifikanın alınması dışında, adayın çok tehlikeli işlere uygun özelliklere sahip olmasına dikkat edilir. Adayların bu işler için taşıması gereken özelliklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüksek konsantrasyon ve dikkate sahip olma
 • Detaylı plan yapabilme ve ayrıntıları kaçırmama
 • Tehlikelere karşı beklenmeyen herhangi bir durumda hazır olma
 • Risk yönetimi yapabilme
 • Heyecanlı olmama
 • Her koşulda soğukkanlı olma
 • Hızlı ve pratik düşünme
 • En doğru kararı en hızlı şekilde alma

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Süreci

İstenen şartlara sahip olan ve gerekli evrakları sunarak kayıtları kabul edilen adaylar, planlanan program doğrultusunda eğitimlere başlar. Eğitimler, toplam olarak 220 saat sürer. 220 saatlik eğitim, 35 güne yayılır. İlk iki hafta a-senkron uzaktan eğitim tercih edilir. 81 saat devam eden online uzaktan eğitimin bitmesinin ardından ikinci iki haftalık kısım başlar. Burada dersler yine online bir şekilde şeklinde verilir ve toplam 99 saatte tamamlanır. Böylece 180 saatlik eğitim, uzaktan eğitim olarak sona erer.

Uzaktan eğitimin bitmesinden sonra 40 saatlik staj yapılması istenir. Bu staj herkes için zorunludur ve alınan eğitim boşa gitmemesi için kesinlikle belgelendirilmesi gerekir. Staj, günlük 8 saat olacak şekilde 5 günde biter. İSG Kursu Antalya olarak zorunlu staj konusunda da sizlere her zaman destek oluruz ve staj yapacak yer bulmanızı daha kolay hale getiririz.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Ve Sertifikasyon Süreci Nasıl Olur?

Antalya sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı yalnızca belli merkezlerde yapılan bir sınavdır. İkamet ettiğiniz şehire en yakın yeri seçerek, burada sınavınıza girebilirsiniz. A sınıfı İSG eğitimi alan adaylar, ÖSYM tarafından yapılan bu sınava girmeye hak kazanır. Sınavdan başarılı bir sonuç elde etmek için adayların en az 70 puan almaları istenir. Sınavdan 70 ve üzeri puan alanlar, sertifika almaya hak kazanır ve sertifikalarını isgkatip.gov.tr adresine girerek online bir şekilde alabilirler. Bu adreste yer alan sertifika numarası ile iş sözleşmesi yapıp, hemen çalışmaya hayatına geçebilirler.

© Telif Hakkı - isg Kursu Antalya